Students Testimonials

Students come to inlingua Vancouver from all over the world to learn English. Some want to take inlingua’s specialized courses such as TOEFL, IELTS, Cambridge CAE or FCE, or Business English. Others want to experience a world-class Canadian city and make friends from other countries. Read what our students are saying about their experience at inlingua.

Who Studies at inlingua Vancouver

Who is a typical student at inlingua Vancouver? They come from all over the world, including Latin America, Europe, Asia, the Middle East, and other regions.

At inlingua Vancouver, we have taught students from Japan, Korea, Taiwan, Mexico, Brazil, Germany, Switzerland, Germany, Spain, France, Italy, Colombia, Venezuela, Peru, Ecuador, Saudi Arabia, Turkey, China, Russia, Ukraine, Panama, Hungary, Libya, Chile, Argentina, Costa Rica, Thailand, Czech Republic, Dominican Republic, Jordan, UAE, Poland, Austria, Belgium, Yemen, Cameroon, Cuba, Honduras, Iceland, Vietnam, Israel, Kazakhstan, Oman, Puerto Rico, Serbia, Slovakia and many other countries.

Most students at inlingua Vancouver are university students and working adults between 18 and 35 years old, though we have many mature students as well. Many professionals and business executives come to inlingua to further their careers with English.

Why They Come to inlingua Vancouver

inlingua’s students come to Vancouver, Canada to learn and study English and specifically improve their skills in speaking, listening, grammar, TOEFL, IELTS, Cambridge and Business English in our Full-time English Program and University Preparation courses. Some of our students participate in our study and work experience programs.

Our students have a strong desire to learn and enjoy all that Vancouver and Canada has to offer.

inlingua Vancouver has a balanced mix of nationalities at the school. This guarantees that you will have the chance to learn English with people from other countries. Even outside of inlingua you will keep speaking English with your international friends.

Ben benim hedeflere ulaşmak için bana yardımcı olmak için Vancouver INLINGUA için çok minnettarım. Ben çok iyi bir üne sahip olduğundan Vancouver dil okulu INLINGUA geldi, tüm 2011. Öncelikle, Ekim ayında Vancouver geldi. Tüm beklentilerini başarıyla memnun. Benim ikinci günden itibaren İngilizce konuşmaya başladı! Profesyonel öğretmenler, çevre dostu, çok kültürlülük ve büyük faaliyetleri her gün. Hepsi inlingua® Vancouver hakkında. Ben çok Vancouver hakkında düşünme öğrencilerin tüm bu dil okulu tavsiye ederim.

Oleksii Denysenko - Ukrayna

Benim Vancouver şehir gezisi ve inlingua okuyan bir peri masalı gibiydi. O, sizin kişilik değil, sadece dil becerilerini geliştirmek için fırsatlar bir sürü verir, ama aynı zamanda kendinizi geliştirmek için, çünkü okul, gerçekten harika. En önemli olan şey, büyük ve unutulmaz bir sürü arkadaş yapıyor! Inlingua® Vancouver öğrenciler dünyanın en iyi ve en komik insanlar. Dahası, öğretmenler son derece serin ve profesyonel. Vancouver bahsedersek, ben dünyanın en güzel şehirlerinden biri, ve genç ve aktif iseniz, (çılgın gece hayatı, spor aktiviteleri itibaren) orada fırsat bir sürü bulabilirsiniz söyleyebiliriz. Yani, sonunda, ben seni ve inlingua® Vancouver öğrenim ve bu şehri ziyaret etmek için bir şans olsaydı, ben hiçbir şüphe ile oraya gitmek istiyorum eklemek istiyorum. Orada hayatında en müthiş gün biraz zaman atık ve yok!!!

Daria Bratnikova, Rusya

"Neden İngilizce öğrenmek zorundayım? "Bu benim çalışmada yurtdışında deneyim başlangıcıdır. İlk başta, ben İngilizce öğrenmek için herhangi bir güçlü bir neden yoktu. Bence, kendi ülkenizde yaşayan ve sadece insanlarla iletişim halinde kendi dilinizde konuşan, İngilizce gerekli değildir. Ama sen daha iyi bir iş olsun istiyorum ya da yurtdışına seyahat ve zevk istiyorsanız, İngilizce çok önemli bir beceridir. Aslında, en ciddi durum ben anlatamadık ki benim görüş ve başkaları ile fikirlerinizi paylaşmak. Ben çok sinirli oldu. Bir ay sonra, ben kesinlikle benim İngilizce becerilerini şimdi. Bunlar sonuçlar Örneğin, ben ne dediğini öğretmen anlayabilir ve İngilizce benim sınıf arkadaşları ile iletişim. arttığını hissettim Ben inlingua® Vancouver var. Ben İngilizce konuşulan olamazdı eğer ben böyle bir deneyim olması mümkün olmazdı bence. İngilizce konuşabilen, bu farklı ilçelerinden gelen arkadaşları ve meslektaşları ile iletişim anlamına gelir. Daha üzerinden , her yerde kıymetli gün işe seyahat var ve dünyada, İngilizce için takdir daha da genişletecektir. Bunlar burada İngilizce eğitim nedenlerini, ve deneyim benim amacı zevk.

Tatsuya Kotani, Japonya

Ben zaman zaman kendi dilini konuşmak istedim, ama ben her zaman düşünüyorum ve inlingua® Vancouverthe "Sadece İngilizce Politikası" takip etmek, İngilizce konuşmaya çalıştı. Bu politika İngilizcenizi geliştirmek içinthe en iyi yol olduğuna inanıyorum. Bu inlingua® Vancouver arkadaşlar yapmak kolaydır. Diğer öğrencilerle konuşun! Onlar her zaman kendi arkadaş olmak hoş geldiniz. Farklı ülkelerden birçok arkadaş edindim. Benim öğretmen, Katrin, ♡ çok şirin ve güzel. Ben 2 hafta inlingua® Vancouver okudu.theKısa vadede rağmen, benim İngiliz geliştirilmiş hissettim. Ben inlingua® daha uzun çalışma isterdim.

Mihoko Shinoda, Japonya

Merhaba benim adım Sasha. Ben 6 ay Vancouver İnlingua okulda öğrenci olmak için kullanılır. Bu benim için büyük bir deneyim oldu. Orada geldi,the ilk gün, herkes gibi evde çok rahat hissettim, çok kolay oldu :) bir İngilizce test aldıktan sonra, okul çok güzel bir sürpriz oldu öğrencileri için "pizza partisi", yok. Bu gündelik konuşmaları vethe diğer öğrencileri tanımak için yardımcı olur. Bu okulunThe en iyi parçasıthe inanılmaz öğretmenlerdir. Ben gerçekten her gün sınıfa gelen zevk. Her tek sınıf benzersiz; değil, sadece kitap okuyan ama aynı zamanda İngilizce öğrenirken diğer ülkeler hakkında öğrenme, eğlenceli aktiviteler ve tartışmalar sahip bazı hikayeler paylaşımı. Kanada'da yaşayan hakkında başka sorularınız varsa Öğretmenler de çok faydalıdır. Onlar her zaman size öğüt vereceğim, ve bunları gerekirse onlar sizin için orada olacak. Ben hala benim mezun olduktan sonra benim öğretmenler ile iletişim duyuyorum.

Inlingua® Vancouver hakkında başka büyük şey öğrencileri güzel British Columbia hakkında Kendileri için bulabiliyorsunuz Onlar gezileri yıl boyunca her türlü organize que olduğunu. Hangi okul Vancouver, Kanada'da gitmek için bu okulda benim çalışmalarına zevk ve kesinlikle karar vermeye çalışıyoruz Those Who tavsiye ederim.

Sasha - Oleksandra Berezhna, Ukrayna

My study abroad experience

For a very long time I had the idea in my head about traveling and at the same time practicing my English abroad. I was considering lots of options, comparing living conditions, climate, nature of different countries and prices. I was very careful and picky about ESL school as I had some previous experience of studding English in London which was just useless waste of money. So as a result I chose co-op program at inlingua Vancouver. It’s a one year program, which is six month of studying and six month of working. It’s a great program since you have a chance to cover a cost of studying.

As a majority of ESL schools in Vancouver, inlingua is located in the heart of Downtown and has good equipment. But what attracted me mostly is inlingua’s unique methodology of learning languages, which I found very helpful. I was lucky with my teachers, and I would like to thank: Awesome Petra, Outstanding Jacob, Funniest Tim and Creative Laura. All of them are competent professionals and interesting persons. As for Vancouver, it’s an incredibly beautiful city especially in spring and summer time. I loved it for its amazing combination of skyscrapers, mountains, ocean water and fantastic nature. As it turned out, this city is so congenial to me, I like its moderate rhythm of life, love of sport and active life style. This program is a great experience for the whole life and I would suggest it for those who are not afraid of challenges and changes.

Victoria Moskalenko, Russia

Visiting Vancouver and studying at Inlingua are those type of memories that going to last all my life. Vancouver or Vancity or Raincouver you can call it whatever, Is one of a kind, city with the "soul"- insane mixture of different cultures, nice people, delicious cuisine, outstanding night life and much more. Everyone can find something personal in this place and fell in love with it, which I guarantee. I can't tell the story about Vancouver without Inlingua. Besides the fact that it is one of the best language school and that their teaching methods are hell effective, this guys are awesome! They are funny, smart and everybody has a good personality. It was a great pleasure to meet this people. Thank you guys for my best moments. Love you! Cheers!

Arsen Gallosman, Ukraine

What I love about studying at inlingua: I love Inlingua Vancouver because despite a short duration of 1 month for studying here, I was able to make so many awesome friends from all over the world. In my class, for example, we discussed about topics which our teacher gave us. I was also able to learn different cultures in other countries which is really interesting for me. Our teachers are all kind and friendly, and they always gave us opportunities to speak English and corrected our English when we made a mistake. I was able to concentrate on studying English, speaking, listening and so on. This is because not only lessons, teachers and classmates, but also the campus which is so clean and always keeps its temperature comfortable.

I studied hard at Inlingua Vancouver, especially before final exams and presentations. Therefore, I believe my English skill improved so much, and I am very pleased to challenge next steps in my life with my experience in Inlingua Vancouver.

Inlingua Vancouver also has so many different kinds of activities, and I joined a Seattle trip activity. I thought I should have joined other activities because it was such a great experience and I was able to make a lot of friends there as well.

Overall, I was completely satisfied with my life in Inlingua Vancouver. Thank you so much!

Erika Higa, Level 3A, Japan

Ladies and gentlemen, guys, boys and girls! I am going to tell you about my amazing summer at  the school inlingua Vancouver!

First I’m going to tell you about the inlingua's teachers. All teachers are very good! I liked how they teach. All teachers, whose classes I've been to, gave me a lot of new information! I undoubtedly improved my vocabulary, speaking, writing, listening and grammar skills! On every one of my questions, teachers gave me an answer. So, in the morning classes we learnt something new every day and spoke a lot! The afternoon classes were also awesome and exciting! I had two afternoon classes: Idioms & Slang and Semi private lessons. I learnt a lot of new vocabulary from slang and loads of idioms. On the semi private lesson, we listened to music and improved our vocabulary and speaking!!! So my classes at inlingua were more than cool!!!

inlingua school is one of the best places to meet new international friends and learn something interesting from their cultures. I met a lot of new friends from Venezuela, Brazil, Taiwan, Korea, Thailand, Japan and Spain!!! That was a very good experience for me!!!

Moreover I'd like to tell you about inlingua's activity program and about Vancouver city! inlingua organized some good activities for students every day. Movies, Stanley Park, trip to Victoria and Whistler and some other awesome activities! Vancouver is a very interesting city. You can see some different cultures: Indian, Chinese, Brazilian, American, European...

To sum it up, I want to say a few words! Improve your English, improve yourself, study at inlingua school and enjoy!

Daniel Moseev, Russia

I studied at inlingua Vancouver for 6 months and graduated at the advanced 5+ level. I was taking general English courses in the morning and also one academic course in the afternoon. inlingua has many specific courses for students who want to deal with their weaknesses, interests or purposes to get improved. I joined the "career development program" or CDP for short and got hired by a Canadian company to broaden my working experience and develop my career in an English speaking country. inlingua consultants are very patient and considerate with every student, I appreciated that. Thanks to all the teachers for teaching me very useful English and giving great advice. I highly recommend inlingua language classes to anyone coming to learn English in Canada.

Page Hsieh, Taiwan

inlingua Vancouver is a great school for learning the English language. There is an excellent technique and method of teaching. Professionalism of teachers is in the highest level. They willingly answer any questions and help everyone. Positive and friendly atmosphere in school help to learn English and have fun. Classes are very rewarding, because they allow students to speak more. Variety of activities gives the opportunity to meet new friends from different countries and exchange experiences.

I am satisfied that I chose this school to study and learn English.

Iryna Stets, Ukraine

I decided to come to Vancouver to study at inlingua Vancouver and to improve my English. I felt at home from the first day, because all the staff is very friendly and kind. Everybody tries to help you if you have a question or if you need anything. At inlingua Vancouver, there is a good atmosphere for learning and meeting new people. You can enjoy different activities and enjoy Vancouver at the same time. The environment is incredible and safe. I really want to come back! It is so true that I changed my plans and decided to extend my stay here for two more months to do an internship in Vancouver after my English course. I love this city. Thanks everybody for making my dream come true ;)

Anna Bech Guives, Spain

I had many great experiences at inlingua, such as the big BBQ on Friday at the beach. I improved my English clearly day to day. Besides, Vancouver is a very nice city and you can visit a lot of beautiful places here.

Julia Krapohl, Germany

All the experience at inlingua Vancouver has been incredible! I made friends from all over the world and the inlingua crew is pretty awesome. They are really friendly and they know how to teach. The city is beautiful. There are a lot of things to do here, especially outdoors. I love this place!

Marco Antonio Cano Rodriguez, Mexico

I studied at inlingua for three months and I went on so many activities. They are all really awesome! The activities coordinator has absolutely amazing ideas. My favorite activity was skydiving in Abbotsford. That was awesome. I really love the school activities!!!

Jonas Baumgartner, Switzerland

I studied at inlingua Vancouver for 3 months. It’s a very exciting school, and I learned a lot of English. I made a lot of friends from a lot of countries, and the teachers are very friendly. I hope to come to inlingua Vancouver again!!!

Adnan Al-Ramel, Saudi Arabia

I didn’t know anything about Vancouver or inlingua before coming here, but I think I made a great decision. I’ve found people who seem to be interested in teaching!!!!.. which is not easy to find, I can swear. Vancouver is a bright city... when it’s sunny! My English is improving, I think, even though that’s not easy to realize about. The inlingua Method works, somehow.

Jordi Riera Ballester, Catalonia - Spain

I’m an inlingua student. I think Vancouver is one of the best places in the world. It’s so safe and beautiful. It has a lot of places to visit, beautiful places. Transportation is so convenient. The weather is nice most of the time. In general, the people are very friendly and helpful. Actually, I got lost around 3 times, but people were helping me with smiles on their faces. Finally, I want to stay at inlingua Vancouver as long as I can and I’ll try to finish college in here.

Mohammed Al-Hussein, Saudi Arabia

I really enjoyed my time in Vancouver. The weather is pretty good in the summer. Moreover, I like the mix of beaches and mountains. Studying at inlingua Vancouver was quite a good experience, and I reckon that being one of the only French speaking students, it helped me to learn faster. I also enjoyed playing with the inlingua soccer team and hanging out with my new friends in Vancouver.

Christophe Mohr, France

My student life in inlingua Vancouver was very exciting. I’m completely falling in love with Vancouver, and I’m sure I will come back again! Special thanks to my three teachers, Alicia, Antoinette and Mike. See you!

Laurence Buchs, Switzerland

Kind teachers, good environment, lots of international students... all these things you will find at inlingua Vancouver. Sometimes when I wake up in the morning I ask myself if I want to be absent today or not, but I remember that I will miss a day at inlingua Vancouver and for me that is impossible!!!

Anas Alhumaid, Saudi Arabia

I have been studying here at inlingua Vancouver for over 5 months. inlingua is my first and last school. I’m really satisfied with this school. The best thing about this school is the friendly atmosphere. The teachers atinlingua are always friendly with nice smiles not to mention their awesome teaching.

Cathy~Jungwon Kang, South Korea

I’m Ella. I come from Taiwan. I studied at inlingua for 4 months. I am really happy that I chose this school, because this is an international language school that has so many different nationalities. During 4 months, I not only met a lot of good friends who come from different countries, but I also learned really practical English. The most important this is atmosphere at inlingua. The school is like our family. Every teacher is friendly and enthusiastic. Anyways, I like it!

Ella~Yi-An Tu, Taiwan

I really like the atmosphere at inlingua Vancouver. People here are all relaxed and nice. Also, teachers have a sense of humor and friendly, needless to say... they are awesome!!! Actually, I can’t find a perfect word to explain how good inlingua is... Anyways, I’m glad I chose this school!!!

Mari Kamada, Japan

I like the friendly atmosphere at inlingua Vancouver. When I made a mistake, the teachers corrected my mistakes kindly. So, I was very happy to be in the class. We practiced how to use new grammar and vocabulary. As soon as we learned, it helped me to improve my English. When I felt nervous, my friends encouraged me not to give up so I really appreciated my friends and their kindness. I’m glad to have come to inlingua.

Chizuru Kamada, Japan

I’m really happy for choosing inlingua Vancouver. When I had just arrived in Vancouver, I knew almost nothing about Vancouver. However, my friends and teachers took me to many places such as shopping malls, Grouse Mountain, English Bay, and Stanley Park. These were such good memories to me. Everyone at inlingua Vancouver is so friendly and kind. Come to inlingua and enjoy your special Vancouver life in inlingua!

Toru Miki, Japan

inlingua Vancouver has been a great experience for me because the classes and the teachers are very interesting and fun. In addition, I have met awesome people from different countries and we have done great activities together. I know I will never forget the time I have spent at inlingua!!!

Daniela Buitrago C., Colombia

Ben inlingua® de en sevdiğim şey öğretmenleri ile ilişkidir. Onlar sizin için gerçekten güzel ve onlar gibi onlar kadar size yardımcı olmaya çalışırız. Onlar çok yeni ve kullanmak tesisleri var, çünkü ben de hem kampüsleri gibi. inlingua® öğleden sonra ve hafta sonları için bir çok etkinlik hazırlar. Bu eğlenmek ve aynı zamanda farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen insanlar bir sürü karşılamak için iyi bir yoldur.Sınıflara geri dönecek olursak, sadece o sizin gerçekten geliştirmek için gerekenleri öğrenmek için harika bir yoldur ile özellikle istediğiniz ne olursa olsun konuşma veya dilbilgisi veya iyileştirmek için, yapabileceğiniz sınıflar seçim için çeşitli bir çok şey var.

Willy~Guillermo Gabás Canela, İspanya

Benim için, inlingua® İngilizce öğrenmek için en iyi dil okuludur. Ben inlingua® Vancouver burada olmak gerçekten çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Inlingua® Vancouver Herkes güzel ve dostça. Bu beni çok rahat çalışma yapar. Ben evde gibi hissediyorum. Ben 10 ay inlingua® Vancouver kaldı Ve bu yüzden. Ben çok bu okulu özleyeceğim. Tüm öğretmenler, personel ve arkadaşlarım da. Yani şimdi ben şiddetle size tavsiye. Benimle aynı fikirde ve aynı şeyi yazacak eminim.

Kunmoo Ko, Kore

Vancouver İnlingua çok iyi öğretmen vardır. Ben buraya geldim, ilk kez ben emin değildi, ama bir süre sonra ben şimdi üç iyi öğretmenleri biliyorum. Ben İsviçre'den geldi ve İsviçre'de benim İngilizcemi geliştirmek için çok zor oldu. Ne Vancouver gibi sahil ve vb Carderos, Steamworks, Joe Fortes gibi deniz ürünleri restoranları olduğunu...

Lydia Aebersold, isviçre

İnlingua Vancouver İngilizce öğrenmek için çok samimi bir yerdir. Özellikle, size sözlü İngilizce'yi çok geliştirmek isterseniz. Burada birçok öğretmen gerçekten bilgili ve her zaman sormak soruları cevaplamak için hazırız. Ayrıca, Vancouver, Kanada, özellikle bir çok açık hava aktiviteleri bu insanlar için, kalmak için harika bir yerdir.

Vincent ~Han Wei Chen, Tayvan
 

Ben gerçekten inlingua® Vancouver kursları zevk.Ilerleme hızlı. Ben de öğrenciler arasında olduğunu atmosfer gibi. Farklı milletlerden bir yeri vardır. Inlingua® Vancouver olmak öğreniyor ve aynı zamanda eğlenmek.

Evelyne Roels Van Kerckvoorde, Belçika

Ben Vancouver sevdi. Benim Aile ailesi benimle harikaydı. Onlarla bir çok şey öğrendim ve dünyadan iyi arkadaşlar bir sürü yaptı. Yeni kültürler hakkında bilmek çok güzel.Idari personel gerçekten samimi ve beni evde hissediyorum yaptı. Insanlar burada beni tedavi nasıl keyif aldım. Ben öğrendim ve aynı okulda eğlendik.

Ana Paula Bagali, Brezilya